דילוג לתוכן

ISERD - סיפורי הצלחה

חזרה

עם היד על הדופק

חברת Vectorious מציגה פיתוח ראשון מסוגו בעולם, שמאפשר ניטור אלחוטי, רציף, מדויק ובטוח של חולים במחלות לב כרוניות. מדובר בפתרון פורץ דרך לטיפול באחד מגורמי התמותה השכיחים בעולם המערבי, הצפוי לחסוך גם כסף רב למערכת הבריאות

אי ספיקת לב, אחת ממחלות הלב הנפוצות ביותר, היא גם אחד מגורמי התמותה השכיחים בעולם המערבי, ולכן אף הוכרז עליה כעל מגיפה עולמית. יותר מ־20 מיליון בני אדם ברחבי העולם סובלים מאי ספיקת לב, ובישראל שיעור הסובלים מהתסמונת הזו עומד על כשני אחוז. 

המחלה הקשה, שידועה גם בשם "כשל לבבי", היא מצב שבו הלב איננו מסוגל לעמוד בדרישת אספקת הדם של האיברים השונים בגוף. זו אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לאשפוז אצל בני 65 ומעלה. המחלה נחשבת לאחת המחלות היקרות ביותר למערכת הבריאות (עלויות טיפול של מיליארדי שקלים בשנה), כאשר כמחצית מהמטופלים נאלצים להתאשפז שוב בשל אבחנה וטיפול לקויים. 

פיתוח חדשני לטיפול אופטימלי

לטיפול רפואי נכון ולהשגחה צמודה יש חשיבות מכרעת בשיפור איכות חייהם של החולים ואף הארכת תוחלת חייהם. V-Lap, המערכת החדשנית שפיתחה חברת Vectorious הישראלית, מאפשרת הענקת טיפול אופטימלי בחולה הלב הכרוני, בהתאם למצבו המדויק בכל יום נתון.

"הטכנולוגיה החדשנית והייחודית שלנו מאפשרת לשתול בגוף מיקרו-מחשב, והיא פרי שבע שנות פיתוח, שבסופן הפכנו ליחידים בעולם שיודעים לשים שבב (בגודל של מילימטרים ספורים) בלב ולתקשר עימו. וזאת, ללא כל סוללה. כמובן שזה הביא להתעניינות רבה מצד חברות גדולות - בארץ ובעולם", אומר אורן גולדשטיין, מנכ"ל החברה.

הפיתוח מכוון כרגע לחולים במחלות לב כרוניות, שמקבלים כמות גדולה של תרופות. "מינון התרופות נקבע כיום על סמך סימפטומים קליניים חיצוניים בלבד, כיוון שבדיקה מעמיקה יותר דורשת צינתור בבית החולים. המכשיר שפיתחנו, לעומת זאת, מעניק אינדיקציה מהימנה וספציפית שמאפשרת מתן תרופות בצורה אופטימלית".

איך זה עובד? ה-V-Lap הוא שתל אלחוטי מיניאטורי, מעין מחשב קטן, שמקובע לדופן העלייה השמאלית של הלב בהליך זעיר-פולשני, מנטר את תפקודו ובאמצעות יחידה חיצונית שמונחת על החזה - משדר את הנתונים שאסף למרכז איסוף הנתונים של קופת החולים, או לבית החולים שבו מטופל החולה. הנתונים הם נתוני לחץ המילוי מהעלייה השמאלית שמהווים את האינדיקציה המוקדמת והאובייקטיבית ביותר לסובלים מאי ספיקת לב כרונית (CHF - Congestive Heart Failure).

Vectorious, שהוקמה ב-2011 בידי גולדשטיין וד"ר אייל אוריון ("הוא הגיע עם הצורך, ואני עם ההבנה הטכנולוגית") במסגרת החממה הטכנולוגית רד-ביומד, גייסה עד היום יותר מעשרה מיליון דולר, כולל מענק בסך 2.25 מיליון דולר שקיבלה מתוכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופי והשקעה מצד רשות החדשנות. "תוכנית המסגרת האירופית סייעה לנו מאוד, וללא ספק נתנה דחיפה לחברה. המענק היוקרתי עזר לגייס משקיעים ולהאיץ את הפיתוח ואת הניסויים הקליניים", מציין גולדשטיין ומדגיש כי החברה אומנם מתמקדת כרגע באפליקציה של אי ספיקת לב, אך מאפשרת אפליקציות רבות נוספות בהמשך. "אפשר לקחת את זה לעוד הרבה מאוד כיוונים".

בשלב הנוכחי מקיימת החברה סבב ניסויים בבני אדם במערב אירופה (גרמניה, אנגליה, איטליה וישראל) לצורך קבלת האישורים הנדרשים ושיווק המוצר. להערכת גולדשטיין, הפיתוח יגיע לשוק האירופי בתוך כשנה וחצי, ולמרות שלחברה כבר היום שלוחות בארצות הברית ובאירופה – המטה המרכזי וה-R&D (המחקר והפיתוח) שלה יישארו בישראל.

טיימינג זה הכל

לדברי גולדשטיין, העיתוי של קבלת המענק מהאיחוד האירופי היה נכון במיוחד עבור החברה. "חברה שמייצרת משהו חדשני דורשת השקעה מסיבית מאוד בתשתיות טכנולוגיות, וגיוס הכסף לא פשוט. לכן המענק עזר לנו מאוד בשלב שהיינו בו".

סימנייה