דילוג לתוכן

ISERD - סיפורי הצלחה

חזרה

רואים את האור

חברת Solight הישראלית פיתחה מערכת סולארית פורצת דרך להחלפת התאורה המלאכותית בחללים סגורים באור טבעי. מלבד החיסכון המשמעותי בחשמל, יש לכך יתרונות בריאותיים רבים. Horizon 2020, מעבר למענק הנדיב, סיפקה לחברה גם הדרכה של מומחים אירופיים, חיבור למשקיעים פוטנציאליים ולאירועים אירופיים ומגוון רחב של פעילויות שעזרו לה לפתח את הצד המסחרי 

קרוב ל-70 אחוז מאוכלוסיית העולם חיים באזורים המושפעים מזיהום אור (Light Pollution). זיהום זה יכול להתבטא בין השאר בשימוש מופרז בתאורה מלאכותית, בעוצמה גבוהה מדי או במקום שבו לא נדרשת תאורה כלל. בתכנון לקוי, תאורה עלולה להפוך ממשאב חשוב והכרחי למטרד מסוכן. 

מלבד בזבוז האנרגיה, שגורם בעקיפין גם לזיהום האוויר, מחקרים רבים מצביעים על ההשלכות השליליות שיש לתאורה המלאכותית על גוף האדם. חשיפת יתר לאור מלאכותי בשעות הלילה, למשל, משבשת תהליכי יצירת הורמונים, החיוניים לתפקודו התקין של גוף האדם. ישנם מחקרים שאף מצביעים על קשר בין רמות מלטונין נמוכות, שנגרמו כתוצאה מזיהום אור, לבין מחלות כמו מחלת הסרטן.

מערכת SOLIS החדשנית, שפותחה בידי חברת Solight  הישראלית, מציעה פיתרון יצירתי לבעיה. מדובר במערכת תאורה סולארית שמחליפה את מערכות התאורה המלאכותיות הקיימות בכל סוגי החללים הסגורים. "פיתחנו קולט אפקטיבי מאוד, שלמרות שאינו כולל חלקים נעים - מצליח לאסוף את אור השמש בצורה יעילה", מסביר עופר בקר, הטכנולוג הראשי ב-Solight. "בעזרת האור הזה אפשר להאיר באופן טבעי חללים של מבנים בשעות היום. החיסכון בחשמל כתוצאה מכך הוא משמעותי ביותר - יכול להגיע עד 40 אחוז". בקר מדגיש גם את היתרון הגדול בפן הבריאותי: "בחברה המודרנית אנו חיים רוב הזמן תחת תאורה מלאכותית, שמשבשת לנו את השעון הביולוגי. זה יכול לגרום לעירנות יתר בשעות הלילה, לבעיות השמנה, להפרעות קשב וריכוז ועוד".

"המערכת שלנו מציעה קולט מאוד יעיל, ומכיוון שהוא סטטי – הוא גם זול ואמין במיוחד. אין בו מנועים או חלקים אלקטרוניים שעלולים להתקלקל. אורך החיים של המערכת הוא 20 שנה", מוסיף בקר.

אפקט החממה

החברה, שהוקמה ב-2012, החלה את דרכה בתוכנית "תנופה" של רשות החדשנות, שמטרתה לסייע ליזמים טכנולוגיים או לחברות בתחילת דרכם. לאחר רישום הפטנט הראשון ובניית הדגם הראשוני, ב-2014, הוזמנו עופר בקר ואחיו דרור (מנכ"ל החברה) להצטרף לחממת את"י ("אשקלון תעשיות ידע") במסגרת Horizon Green Tech Ventures.

"בחממה ביצענו מחקר תיאורטי, שיפרנו את הטכנולוגיה והצלחנו לבנות אבות טיפוס, שהוכיחו שהחישובים התיאורטיים שלנו אכן עובדים", מספר בקר. 

לקראת סוף תקופת החממה פנו השניים לאיחוד האירופי במטרה להיכנס לתוכנית Horizon 2020. "נעזרנו לא מעט ב-ISERD בשלבי הגשת הבקשה להצטרף לתוכנית", אומר בקר. "העובדים סיפקו לנו מידע חשוב, ויש להם חלק לא מבוטל בהצלחת ההגשה. המשוב של האיחוד האירופי אינו מפורט במיוחד, וקשה לדעת כיצד לשפר את ההגשה, ולכן נעזרנו רבות בביקורת מקדימה שבוצעה באמצעות הצוות של ISERD. הצוות בחן את ההצעה לפני ההגשה והביקורת המפורטת והמנומקת שנתן סייעה לשפר אותה. בעיניי לכלי הזה היה חלק חשוב בהצלחת ההגשה". ואכן, ביוני 2017 זכתה חברת Solight במענק של 1.5 מיליון אירו מ-Horizon 2020 במסגרת תוכנית SME Instrument. המענק סייע בפיתוח הטכנולוגיה של החברה עד לשלב של מוכנות לשיווק.

לדברי בקר, היום נמצאת החברה בעיצומה של התוכנית. "לפנינו שנה שתתמקד בעיקר בהתקנות אצל לקוחות – הן בארץ והן בחו"ל. בארץ אנו נערכים להתקנה גדולה במלון "קדמה" שבשדה בוקר, שנמצא בשלבי בנייה מתקדמים. זאת, במסגרת מכרז של משרד האנרגיה שזכינו בו בתחילת 2018 - לביצוע פרויקט חלוצי שידגים את פעולת המערכת. התקנה נוספת מתוכננת בבת ים. במקביל, התחייבנו לכמה התקנות באירופה ואנו נכנסים גם להתקנות בשוק הפרטי".

הכל נשאר במשפחה

עופר בקר הקים את החברה עם אחיו, דרור, ורואה בעבודה עמו יתרונות בלבד. "כל אחד מאיתנו מכיר את יכולותיו, יתרונותיו וחסרונותיו של השני, וזה מאפשר לנו להתגבר על קשיים, ששותפים עסקיים 'רגילים' אולי מתקשים להתגבר עליהם". 

 השניים עובדים מול קבלנים חיצוניים, שמלווים אותם לאורך הדרך. "י. שרמן זיווד אלקטרוני בע"מ" מספקים להם מומחיות בתחום האופטיקה. "יש להם יכולות מרשימות בתחום הייצור ומצוינות יוצאת דופן, והם מלווים אותנו כבר משלב הפיתוח. כיום הם משמשים הזרוע הייצורית שלנו", מעיד בקר ומוסיף: "הם מהווים סוג של מכפיל כוח, שמאפשר לנו גמישות גדולה והעלאת רמת הייצור ללא השקעה גדולה בתשתיות".

קבלן משמעותי נוסף של החברה הוא מפעל "אורן-צובה", שמתמחה בייצור של זכוכית משוריינת, ומייצר את החלונות השקופים העמידים בפני מזג אוויר עבור המוצר. 

בכוונת החברה להשאיר את הייצור בתחומי ישראל. "ייתכן שבהמשך נפתח אתרי הרכבה נוספים בחו"ל, אבל המוצר שלנו צריך לעמוד בדרישה למצוינות ולאמינות גבוהה מאוד של המערכות השונות, ומבחינתי זה יכול להתממש אך ורק בארץ", אומר בקר.


ההשתתפות ב-Horizon 2020 - הזדמנות אדירה

"Horizon 2020 היא תוכנית נפלאה. היא מעניקה לחברה כמו שלנו הזדמנות אדירה לבצע את תהליך הפוסט-חממה בצורה הטובה ביותר. זו המסגרת המתאימה והטובה ביותר שמצאנו בישראל, לאחר חיפושים רבים. במסגרת התוכנית קיבלנו שעות של הדרכה ממומחים אירופיים, חיבור לאירועים אירופיים שקשורים למשקיעים ושותפים פוטנציאליים ומגוון רחב של פעילויות שעוזרות לנו לפתח את הצד המסחרי ואת האופק שלנו לשלבים הבאים של הפצת הטכנולוגיה הזו". 

החברה נעזרת רבות גם ברשת (EEN (Enterprise Europe Network שהוקמה בידי נציבות האיחוד האירופי, ונחשבת הגדולה ביותר בעולם לאיתור שותפים עסקיים. "מתפרסמים שם גם אירועים רלוונטיים ומועדים למפגשי משקיעים. אנחנו מתעדכנים ברשת הזו באופן קבוע", הוא מוסיף.

כיום מחפש בקר שותפים עסקיים גדולים, שיסייעו לחברה לפרוץ ולהתרחב לשווקים בחו"ל. "המערכת פורצת דרך, בכך שהיא מספקת מענה ייחודי בשוק שאין בו פתרונות קיימים אחרים, ולכן מעוררת עניין רב – הן מצד חברות ישראליות והן מצד כמה חברות בינלאומיות", אומר בקר. "אנחנו מבינים שחברה קטנה לא תפרוץ לעולם לבד, לכן אנחנו מחפשים היום שותפים שכבר יש בידיהם את התשתיות המקומיות ואת היכולות, ושניתן לחבר אליהם את הטכנולוגיה שלנו, במטרה לעבור אל השלב הבא".

סימנייה