דילוג לתוכן

ISERD - סיפורי הצלחה

חזרה

נגישות לקול

תוכנות זיהוי דיבור הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, אך דווקא מי שחי עם ליקויי דיבור, ונזקק להן יותר מכל, אינו יכול להיעזר בהן. המערכת והטכנולוגיה הייחודית שפיתחה חברת Voiceitt בתמיכת Horizon 2020, מתרגמת דיבור משובש לדיבור מובן בזמן אמת ומייסדיה שואפים להפוך את הטכנולוגיה לנגישה לכולם

"בשנים האחרונות מערכות זיהוי הדיבור וממשק קולי (Speech recognition) מובילות למהפכה של ממש באופן שבו אנו מתקשרים עם העולם הדיגיטלי שסביבנו. מכירות מוצרים כדוגמת Amazon Echo ודומיו מרקיעות שחקים ומצויות בעלייה מתמדת. מיום ליום יותר ויותר אנשים משתמשים במערכות כאלו כדי לתקשר עם העוזרת הקולית, הבית החכם, הצ'אט-בוטים, מכשירי החשמל החכמים והרכב החכם. למעשה, באחד מכל חמישה בתים בארצות הברית קיים היום Smart speaker, וכל החברות הטכנולוגיות הגדולות מפתחות טכנולוגיות זיהוי דיבור ומוצרים מבוססי ממשק קולי. אולם, פיתוחים אלו אינם תומכים באנשים עם לקות דיבור משמעותית, היכולים להיעזר בהם לשיפור ניכר באורח חייהם. לעומת זאת, הטכנולוגיה הייחודית לזיהוי דיבור שפותחה בחברת Voiceitt מיועדת בעיקרה לאוכלוסיית המתקשים בדיבור, עבורם היא עשויה לשנות חיים מקצה לקצה: לאפשר להם עצמאות, להעניק יכולת ביטוי ולתפקד באמצעות קולם", אומר דני ויסברג, המנכ"ל והבעלים של חברת Voiceitt. 

כאחוז וחצי מאוכלוסיית העולם סובלים כיום ממוגבלויות דיבור שונות. הפתרונות הטכנולוגיים הקיימים יקרים, מסורבלים ואיטיים, ומתבססים על דרכים לעקיפת הדיבור (כמו זיהוי תנועת ראש או עיניים או שימוש בלוחות תקשורת). הפיתוח של Voiceitt  מתבסס על טכנולוגיית זיהוי דיבור פרסונלי, שמזהה את הדיבור המשובש ומתרגמת אותו בזמן אמת לדיבור מובן וקוהרנטי. "החלטנו לעשות מה שאיש לא עשה לפנינו: לפתח טכנולוגיה שתעזור לאנשים עם דיבור לא מובן לתקשר באופן טבעי באמצעות קולם", אומר ויסברג. 

מערכת מבוססת בינה מלאכותית

בשימוש הראשוני המערכת לומדת את דפוסי הדיבור הייחודיים של המשתמש, אך זה לא נגמר בזה. מנגנון הלמידה הממוחשב של המערכת (Artificial Intelligence - AI) דינאמי, ומאפשר למערכת הלומדת להמשיך ולהשתפר לאורך זמן, גם אם קולו של המשתמש משתנה, למשל כשמצבו מידרדר בעקבות מחלה קשה.

לדברי ויסברג, לטכנולוגיה שני שימושים עיקריים: ראשית, לאפשר לאדם תקשורת פנים מול פנים, המעניקה לו יכולת משופרת לדבר בצורה מובנת עם סביבתו. שנית, לאפשר ללקויי הדיבור תקשורת אדם-מחשב באמצעות הנגשת הפתרונות הקיימים כמו העוזרים האישיים הווירטואליים דוגמת SIRI של חברת Apple, ה-Smart Speakers דוגמת Echo של חברת Amazon או Google Home.

כיוון ש-Voiceitt מבוססת על זיהוי תבניות קול המותאמות למשתמש הספציפי, היא לא תלוית שפה ונבדקת כיום בהצלחה עם דוברי עברית, אנגלית וספרדית.


היכולת לתקשר - לא מובנת מאליה

בדומה ליזמים טכנולוגיים אחרים, הפועלים לפתרון בעיות חברתיות, גם לוויסברג נגיעה אישית וכאובה לנושא המיזם. לפני מספר שנים סבתו לקתה באירוע מוחי, שגרם לה לאבד רבות מהיכולות המוטוריות שלה, בהן יכולת הדיבור. "אדם שמאבד גם את יכולותיו המוטוריות וגם את יכולת הדיבור חווה נתק מאוד גדול מהעולם, הכאב והתסכול עצומים. זו היתה הפעם הראשונה שהבנתי שאנחנו לוקחים בטעות כמובן מאליו את היכולת שלנו לתקשר באמצעות דיבור", הוא אומר.  

ויסברג, מהנדס תוכנה ויזם טכנולוגי, החליט לנסות למצוא פתרון לבעיה. "הרגשתי שאני צריך מישהו שיש לו ידע ספציפי בזיהוי דיבור". פרופ' בטכניון הכיר לו את שותפו להקמת החברה וה-CTO, סטס טיומקין, דוקטורנט בהתמחות ב AI and Machine Learning-עם ניסיון רב שנים בתעשייה בפיתוח מערכות זיהוי דיבור.

"עשינו חקר שוק, כדי לראות לכמה אנשים פתרון כזה יכול לעזור, וגילינו שמדובר בהרבה יותר אנשים ממה שחשבנו: מילדים שנולדו עם שיתוק מוחין, דרך בעלי תסמונת דאון ועד לפגועי ראש וחולים במחלות ניווניות למיניהן, כמו פרקינסון ו-ALS".

"היום אנחנו יודעים ש-Voiceitt יכול לסייע גם לאוכלוסיות רבות נוספות", הוא אומר, "כמו לבני הגיל השלישי (שלפחות 10 אחוז מהם חווים קשיי דיבור), או לאנשים בעלי מבטא זר. וכאן כבר מדובר על פוטנציאל עסקי הרבה יותר גדול".

טכנולוגיה משנה חיים

כיום, הצוות של Voiceitt מורכב מ-16 טכנולוגים מנוסים ויזמים, שלדברי ויסברג, לכל אחד מהם חיבור אישי עמוק לפעילות החברה. שרה סמולי, המייסדת השלישית בחברה, משמשת כמנהלת האסטרטגיה, ומובילה את הפיתוח העסקי ואת נושא קבלת המענקים. "עד כה גייסנו מעל לשישה וחצי מיליון דולר. מחצית מהסכום הגיע דרך מענקים, תחרויות בינלאומיות, מרשות החדשנות, שהעניקה מיליון דולר לצורך פיתוח המוצר וכמובן מ-Horizon 2020", מציין ויסברג.

לטכנולוגיה שפיתחו יש כרגע שתי גרסאות עיקריות: האחת תצא לשוק במהלך שנת 2019, ומכילה מילון סגור של כמה עשרות מילים, שאינו מוגבל בשפה. כלומר, המשתמש יחליט אלו מילים חשובות לו מספיק בכדי להיכלל במילון. "אותם אנשים יוכלו לקרוא לילדיהם בשמם, לבקש לשתות מים או להדליק את האור והמזגן לבדם. עבורם, אפילו הקניית יכולות בסיסיות מעין אלו, בהחלט משנה חיים". 

הגרסה השנייה צפויה לצאת לשוק בשנת 2020, והיא בעלת פוטנציאל גדול בהרבה. גרסה זו תכלול מילון לא מוגבל ותהיה בעלת יכולת זיהוי דיבור רציף, המיועד בעיקר לאנשים עם בעיות קלות יחסית.
"החזון שלנו הוא להפוך את טכנולוגיית זיהוי הדיבור לנגישה לכולם", מדגיש ויסברג.

התוכנה של Voiceitt יכולה להיות מותקנת במכשיר טלפון נייד, בטאבלט או בבית חכם (Smart speaker), כאשר החברה, יחד עם שותף אמריקאי במימון קרן BIRD, עובדת גם על פיתוח מכשיר לביש, שהמשתמש יוכל לענוד על צווארו. "במכשיר יהיו מיקרופונים ייעודיים שיאפשרו למשתמשים לתקשר גם בתנאי רעש קשים, כמו בבית קפה". 

נכון להיום, הטכנולוגיה החדשנית נבדקת במספר ארגונים בארצות הברית, במרכזים של "עזר מציון" בישראל, בשיתוף עם אוניברסיטת ברצלונה שבספרד, באיטליה ("שם ייערך מחקר קליני בבית חולים ברומא, עם ילדים בעלי תסמונת דאון") וברשת של מרכזי יום ברחבי אנגליה. השותפים האירופאים מבצעים את הבדיקות במסגרת Horizon 2020.

Horizon 2020 - "אחד הכלים החשובים ליזם הישראלי"

החיבור הראשון של Voiceitt לאירופה החל כשפרופסורית מאוניברסיטת ברצלונה פנתה למייסדי החברה באופן אישי. "בנה סבל מפגיעה מוחית בעקבות תאונת דרכים", מספר ויסברג, "היא חיפשה פתרונות וכך מצאה אותנו ופנתה בבקשה לשיתוף פעולה. כך גם גילינו את SME (התוכנית לחברות קטנות ובינוניות במסגרת Horizon 2020), שלא דורש הקמה של מאגדים. זו היתה הסנונית האירופית הראשונה, בעקבותיה הגיעו, בצורה די אורגנית, גם שותפינו האירופיים הנוספים".

כמיזם חברתי המתמקד באנשים עם צרכים מיוחדים, ויסברג הבין שאחד האתגרים עימם ייאלץ להתמודד יהיה גיוס הכספים. "בשלב די התחלתי הבנו שהשקעה מסורתית, כמו קרנות הון סיכון, לא תהיה הדרך הנכונה עבורנו בשלבים המוקדמים, ועלינו להיות יצירתיים יותר במציאת מימון כדי לתמוך בפיתוח של הטכנולוגיות המתוחכמות והמורכבות שלנו. בנוסף להשקעות באמצעות משקיעים פרטיים (Angels), גייסנו בהצלחה כשלושה מיליון דולר ממקורות מימון  נוספים, בהם הרשות לחדשנות", הוא מספר. 

"כשראינו שיש לנו כבר רשת של שותפים אירופיים אסטרטגיים – ניגשנו ל-SME phase 1, מה שעזר מאוד בגיוס הכספים והגדיל משמעותית את האפשרות שלנו לזכות ב-Phase 2, ואכן, במאי 2017 זכינו גם בו. הצוות של ISERD  עזר לנו מאוד במציאת השותפים ובהכוונה בכתיבת הבקשה".

הזכייה בשלב השני האיצה את הפיתוח הטכנולוגי ואף הביאה להשקעתן של החברות המובילות Microsoft  ו-Amazon. "הפידבקים שאנו מקבלים מהשותפים האירופיים מאפשרים לנו לבחון את הטכנולוגיה הזו והם מאוד חשובים לצורך המשך פיתוח המוצר", מוסיף ויסברג ומדגיש: "היכולת לעבוד במסגרת Horizon 2020 היא אחד הכלים החשובים ביותר שעומדים היום לרשות יזם טכנולוגי ישראלי. זהו כלי מאוד חשוב, אך סיכויי ההצלחה נמוכים וכדאי להיות ערוכים לזה. הזכייה במענק Horizon יכולה להזניק את החברה גם מבחינת המימון וגם מבחינת החיבור עם שותפים אסטרטגיים, דבר שבפני עצמו מהווה ערך חשוב מאוד, שאינו פחות חשוב מהמימון עצמו. אני ממליץ לכל יזם טכנולוגי ישראלי לבחון לעומק את האפשרויות הרבות שיש ב-Horizon 2020".

קישור להדגמת המערכת:  https://vimeo.com/219902512

משאירים אימפקט

הצצה אל אחד מהמיזמים החברתיים המבטיחים שקיבלו מענק SME INSTRUMENT בתוכנית Horizon 2020, מוכיחה, שגם סטארט-אפ שנולד מתוך רוח התנדבותית יכול להרוויח כסף. היזם אור רצקין מספר על הפיתוח המהפכני שמאפשר לאנשים "הכלואים בגופם" לתקשר עם הסביבה

סימנייה