דילוג לתוכן

ISERD - סיפורי הצלחה

נגישות לקול

תוכנות זיהוי דיבור הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, אך דווקא מי שחי עם ליקויי דיבור, ונזקק להן יותר מכל, אינו יכול להיעזר בהן. המערכת והטכנולוגיה הייחודית שפיתחה חברת Voiceitt בתמיכת Horizon 2020, מתרגמת דיבור משובש לדיבור מובן בזמן אמת ומייסדיה שואפים להפוך את הטכנולוגיה לנגישה לכולם

חזרה

משאירים אימפקט

הצצה אל אחד מהמיזמים החברתיים המבטיחים שקיבלו מענק SME INSTRUMENT בתוכנית Horizon 2020, מוכיחה, שגם סטארט-אפ שנולד מתוך רוח התנדבותית יכול להרוויח כסף. היזם אור רצקין מספר על הפיתוח המהפכני שמאפשר לאנשים "הכלואים בגופם" לתקשר עם הסביבה

כמיליון איש ברחבי העולם "כלואים בגופם" בכל רגע נתון ואינם מסוגלים לתקשר עם סביבתם. מדובר בחולים במחלות ניווניות למיניהן או באנשים שאיבדו את יכולת הדיבור כתוצאה משבץ או מתאונת דרכים. מוחם צלול אך הם חסרי שליטה, כמעט לחלוטין, בשרירי גופם. 

מחלת ה-ALS (הידועה גם בשם "מחלת לו גריג") נחשבת לקשה ביותר מבין המחלות הניווניות. המחלה חשוכת המרפא מתקדמת בקצב מהיר תוך שהיא משתקת בהדרגה את כל שרירי הגוף. על פי ההערכות, כיום חיים בישראל כ-700 חולי ALS.

למרות ההכרזות האחרונות על פריצת דרך במחקר (הישראלי, יש לציין) לפיתוח טיפול במחלה, הדרך לייצור תרופות עודנה ארוכה. בינתיים, העזרים הטכנולוגיים הקיימים, שנועדו לסייע לחולים לתקשר עם סביבתם, מסורבלים, ורק אחוז קטן מהחולים יכול להרשות לעצמו לרכוש אותם.

"לתקשר מכל מקום ובכל זמן"

מתוך הוואקום הזה נולדה וצמחה חברת "אייפרי תקשורת מסייעת" הישראלית, שפיתחה את EyeControl - מכשיר לביש המאפשר לחולי ניוון שרירים לתקשר עם הסובבים אותם באמצעות תנועות האישון. "בשונה מהמערכת ששימשה את המדען סטיבן הוקינג, המכשיר שפיתחנו מאפשר לחולים לתקשר מכל מקום ובכל זמן, 24/7, גם ממיטתם בשעות הלילה. הם אינם חייבים לשבת מול מסך המחשב", מסביר אור רצקין, מנכ"ל ושותף-מייסד בסטארט-אפ.

"הייעוד של המכשיר הוא לשנות את חייהם של מיליוני אנשים ברחבי העולם שאינם מסוגלים לתקשר. לתת מענה במצב שבו היכולת הקוגניטיבית של האדם נשמרת - הוא צלול בדעתו ומבין מה קורה סביבו, אך אינו יכול להזיז שום איבר בגופו למעט את עיניו. באמצעות תרגום תנועות האישון לדיבור ולטקסט, החולים יכולים לממש את הצורך הבסיסי ביותר - לתקשר עם בני משפחתם ועם האנשים המטפלים בהם", הוא מוסיף.

"הרעיון מאחורי EyeControl היה לאפשר לכל חולה לתקשר, ולא רק לאנשים בעלי רקע טכנולוגי עשיר. לפתח מכשיר שהפעלתו דורשת רמה טכנית נמוכה, אך ניתן גם להעשיר אותו במגוון רחב של אלמנטים – תוך התאמה אישית למשתמש. למשל, לבחור שפת דיבור. בפיתוח המכשיר הבאנו בחשבון את צרכי המשתמשים", מדגיש רצקין.

מערכת קלה לשימוש

מערכת EyeControl היא מערכת לבישה, שאינה כוללת מסך. "חוויית המשתמש כולה מועברת באמצעות שמע. המערכת מורכבת משתי יחידות - האחת מורכבת על ראשו של החולה, בדומה לאוזניית מדונה, וכוללת מצלמת אינפרה-אדום שעוקבת אחר תנועת האישון. באותה מדונה מורכב גם מוליך עצם (Bone conductor), שנותן פידבק קולי אישי למשתמש. יחידה זו מתחברת ליחידה השנייה - יחידת החישוב, שבה נמצא חלק החומרה, הכולל גם את המיקרופון. כך, שלמשתמש יש קול אישי שרק הוא שומע. הוא יכול לנווט בין תפריטים שיכולים להיות מצומצמים מאוד או עשירים מאוד (תלוי בצרכיו). הוא בוחר בפעולה, ואז המכשיר משמיע זאת לסביבה (קול חיצוני). המערכת כוללת גם חיבור Bluetooth וחיבור Wi-Fi, המאפשרים חיבור לאפליקציות".

על Horizon 2020 - תרומה משמעותית 

התמיכה שקיבלה החברה מ-Horizon 2020, תוכנית המחקר והחדשנות של האיחוד האירופי, במסגרת ה-SME Instrument לחברות קטנות ובינוניות, היתה משמעותית ביותר בדרך להצלחת המיזם: "מדובר במסלול מאוד תחרותי, כך שעצם קבלת האישור לזכייה מהווה סממן חיובי". "לא רק עבורנו", מדגיש רצקין, "גם עבור משקיעים פוטנציאליים". מלבד התמריץ הכספי, הגדול לכשלעצמו (כשני מיליון אירו), קיבל צוות החברה גם 12 יום מלאים עם מנטורים. "זה לחלוטין לא מובן מאליו". רצקין ושותפיו התייעצו לא מעט עם אנשי הקשר ב-ISERD (המינהלת הישראלית למו"פ האירופי, שפועלת מרשות החדשנות ומנהלת את השתתפות מדינת ישראל בתוכנית Horizon 2020). "הם מאוד תרמו לנו", הוא אומר, "בייחוד בשלבים ההתחלתיים של הגשת הבקשה למענק".

המטרה: להנגיש לכל החולים 

כמו יזמים חברתיים רבים אחרים, גם אור רצקין (32) הגיע לעולם היזמות החברתית ממקום מאוד אישי: "לפני קצת יותר מעשור סבתי נפטרה ממחלת ה-ALS, כשנתיים מרגע הגילוי״, הוא מספר. בעקבות ההתמודדות עם מחלתה של סבתו, נתקל רצקין בפוסט שפרסמה עמותת "פרס לחיים", אחת משתי עמותות למען חולי ALS בישראל. העמותה חיפשה אחר מתנדבים שיסייעו בפיתוח מכשיר עבור חולי ניוון שרירים, במטרה לאפשר להם לתקשר עם סביבתם. "כך הכרתי את השותפים שלי, שגם להם נגיעה אישית עם המחלות הניווניות - איתי קורנברג, שחברו נפטר ממחלת דושן, ושי ראשוני (ז"ל), נשיא עמותת 'פרס לחיים' וחולה ALS בעצמו", הוא מספר. 

"שי הסביר לנו שקיימת היום חברה שבדית שמייצרת מכשירים שמאפשרים תקשורת, אבל הם מחייבים את המשתמשים לשבת כל הזמן מול מסך. המשמעות היא שכדי לתקשר צריך להיות באינטראקציה עם מסך שעוקב אחר תנועות העיניים, וכך נשללת מהמשתמש עצמאותו. הרעיון שלנו היה לפתח מכשיר לביש, שהוא אינטואיטיבי לשימוש וגם זול באופן משמעותי ממכשירים אחרים בשוק, פחות מחצי מהעלות, וכך להנגיש את המכשיר לכל החולים".

תוך שהם משתתפים במאיץ החברתי של עמותת בוגרי 8200, השלושה החלו בתהליך איפיון המכשיר ופיתוחו. במקביל, הגישו בקשה למענק מהמדען הראשי והריצו קמפיין מימון המונים. לאחר קבלת המענק ועם הצלחתו הרבה של הקמפיין, בנו אב-טיפוס ראשון למערכת, ובתחילת 2016 הוקמה החברה.

להפוך למובילים בתחום

"במהלך 2015 הצגנו את המוצר בכנס IBT העולמי, כששי מדגים את המערכת כשלצדו איתי". גאוות היחידה ניכרת בקולו של רצקין, שמצהיר על שאיפתו להשאיר את מרכז החברה, שהולכת וגדלה, בישראל. "המטרה בין השאר היא להפוך את החברה הישראלית למובילה בתחום התקשורת המסייעת".

איש הברזל שמאחורי הפיתוח

כשהוא מדבר על שי ראשוני ז"ל, קולו של רצקין מתרכך. בחודש מאי השנה שי הלך לעולמו, כשהוא בן 52. מחלת ה-ALS תקפה אותו ב-2011, בעיצומה של העשייה. זמן קצר לאחר קבלת הבשורה המרה, האתלט ואיש הברזל, שהיה גם טייס ומדריך טיולים, ובמשך שנים שימש בתפקידי ניהול בכירים, החל לפעול למען חולי ה-ALS ולמציאת תרופה למחלה והפך לעומד בראשה של עמותת "פרס לחיים". 

למרות היותו משותק ומונשם, שי ראשוני ז"ל המשיך לפעול עד יום מותו לקידום מטרות העמותה ולפיתוח טכנולוגיה מסייעת לחולים, בין השאר באמצעות הצטרפותו כשותף למיזם EyeControl. "שי היה איש מיוחד מאוד, שהותיר אחריו הישגים רבים", אומר רצקין ומוסיף: "גם הפעילות של EyeControl היתה משהו שהתגאה בו, כאשר מה שחיזק אותו היתה השאיפה לסייע לחולים ולבני משפחותיהם".

"כיום החזון של החברה הוא להצליח להביא את המוצר למקומות ולשווקים נוספים - ולא רק לחולי ניוון שרירים", אומר רצקין. "היום אנחנו מסתכלים גם על מקומות כמו מחלקות שיקומיות בבתי חולים, למשל". לדבריו, החברה סיימה חלק מהתהליכים הרגולטוריים והבירוקרטיים, והכוונה היא לצאת לשוק עם מוצר מוגמר עד סוף השנה הנוכחית.

סימנייה