דילוג לתוכן

ISERD's Newsletter - April 2017

חזרה

תכנית גדולה לחברה קטנה

תכנית SME Instrument שבמסגרת תכנית המו"פ האירופית Horizon 2020 הושקה בינואר 2014. מטרתה ליצור מכניזם שיאתר וילווה את ה-SMEs החדשניים ביותר באירופה, יוביל לצמיחה וליצירת מקומות עבודה ויסייע במציאת פתרון לאתגרים המרכזיים של אירופה (SME היא חברה שבה מועסקים פחות מ-250 עובדים עם הכנסות של פחות מ-50 מיליון אירו או עם מאזן של פחות מ-43 מיליון אירו)

בשנת 2016, פרסמה הסוכנות האירופית לעסקים קטנים עד בינוניים דו"ח השוטח ניתוח מעמיק של התכנית והצלחותיה. הדו"ח פורסם כאן.

היות שעל פי האיחוד האירופי חברות קטנות עד בינוניות (SMEs) הן שיובילו את כלכלת המחר, תכנית SME Instrument אמורה לתמוך בחברות קטנות ומבטיחות, המבקשות להשיק מוצר, שירות, טכנולוגיה או תהליך חדשניים במיוחד. החברות צריכות להיות אמביציוזיות, בעלות חשיבה פורצת דרך ופוטנציאל צמיחה גבוה.

תכנית SME Instrument (Small and Medium-sized Enterprises) היא כלי מימון למגיש בודד. יש ארבעה מועדי הגשה בשנה ומגוון התחומים שבהם אפשר להגיש רחב יחסית. ראו כאן את כל 13 התחומים (בקישור זה גם אפשר לצפות בכל החברות שזכו בתכנית עד כה).
 

מסלולי ההגשה

  • Phase 1 – מענק בסכום קבוע של 50 אלף אירו המיועד לביצוע Feasibility Study שאורך בין שלושה לתשעה חודשים. לדוגמה: סקר שוק, בדיקת פטנטים, חקר מתחרים וכו'.
    מועדי ההגשה הקרובים לפייז 1 הם: 3 במאי 2017 ו-6 בספטמבר 2017.
  • Phase 2 – המענק הוא בין 500,000€ ל-2,500,000€ והוא מיועד לביצוע Full-fledged project שאורך בין שנה לשנתיים.
    מועדי ההגשה הקרובים לפייז 2 הם: 6 באפריל 2017 ו-1 ביוני 2017.

נוסף לכך, כדי להבטיח הטמעה מיטבית של פרויקט המו"פ והכנה אופטימלית לקראת יציאה לשוק ולמשימת המסחור הנכספת, מעניק האיחוד האירופי שירותי Business Innovation Coaching לזוכים במענק.

דרישת סף: בשני המסלולים המגיש מצופה להיות ב-Technology readiness level 6 (TRL6), כלומר שהמוצר יהיה בשלב הדמו במעבדה.


עד כה, מתחילת תכנית SME Instrument ועד היום (2017-2014), זכו יותר מ-80 פרויקטים ישראליים (הרוב בפייז 1). אפשר לצפות בכל החברות הזוכות בתכנית כאן. כדי להתרשם מנתונים סטטיסטיים וממידע נוסף, היכנסו לכאן.


הפרופיל הטיפוסי של ה-SMEs האירופיות הנבחרות למימון בתכנית כולל: הימצאות בשוק 10.8 שנים, מחזור שנתי של ארבעה מיליון אירו והעסקה של כ-21 אנשים. זאת לעומת הפרופיל הישראלי הממוצע של חברת SME שזוכה בתכנית זו, שהנו צעיר יותר (בפייז 2, נכון לדצמבר 2016, הגיל הממוצע של חברה ישראלית זוכה בפייז 2 היה 6.13 שנים).

מלבד תכנית SME Instrument, שאליה חברה מגישה מועמדות באופן עצמאי, השתתפות בתכניות המסגרת האירופיות דורשת הגשה משותפת עם לפחות שלושה שותפים אירופיים ממדינות שונות.

 

למידע נוסף על SME תוכלו לפנות ל:
מתן רהב – matan@iserd.org.il; רות פרידל – ruth@iserd.org.il

שותפים אירופיים ובינלאומיים במרחק קליק

 EEN(Enterprise Europe Network) היא רשת חיפוש שותפים בפריסה גלובלית נרחבת, הכוללת יותר מ-600 נציגויות בכ-60 מדינות, בעיקר באירופה, שבאמצעותה אפשר למצוא שותפויות טכנולוגיות, מו"פיות ועסקיות

סימנייה