דילוג לתוכן

ISERD's Newsletter - April 2017

דברי ברכה - פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר ות"ת

לרגל ציון עשור לקיומה של תכנית מענקי המחקר של מועצת המחקר האירופית (ERC – European Research Council), אני שמחה על ההזדמנות שניתנה לי לברך את המועצה, את החוקרים הישראלים זוכי מענקי ה-ERC היוקרתיים ואת האקדמיה הישראלית כולה

חזרה

עשור לתכנית ERC

מועצת המחקר האירופית (ERC) הוקמה על ידי האיחוד האירופי בשנת 2007 כדי לממן מחקרים פורצי דרך של מדענים מצטיינים. התכנית תומכת בכל תחומי המחקר ומסייעת בשימור טובי החוקרים באירופה. תכנית ERC היא מרכיב מרכזי ב-Horizon 2020, התכנית למחקר ולחדשנות של האיחוד האירופי.

חגיגות העשור לתכנית ERC החלו בבריסל בתאריכים 19-13 במרס, והגיעו לשיאן ביום שלישי, 21 במרס. בתאריך זה נערך יום עיון, שהחל בהתחייבות פוליטית מצד יו"ר ועדת המחקר של הפרלמנט האירופי, מר יז'י בוזק, להגדיל את תקציב התכנית ב-50 מיליון אירו.

עיקר היום הוקדש לפאנלים מדעיים בהשתתפות חוקרים המחזיקים במענקי ERC, ששיתפו בתוצאות מחקרם ובאופן שבו סייעו בקידום התחום. בין הדוברים הייתה פרופ' יעל חנין מאוניברסיטת תל אביב, שסיפרה על מחקרה בתחום הננו-הנדסה. 

בסיום יום העיון החל החלק החגיגי, ובו סקר יו"ר התכנית מר פבלו אמור את האירועים החשובים במהלך עשר השנים האחרונות שהביאו להצבת התכנית בחזית המחקר העולמי. נסקרה חשיבות התכנית בעולם כולו, והוצגו שיתופי הפעולה עם ממשלות וגופי מחקר מובילים מחוץ לאירופה שקודמו על ידי התכנית. לבסוף נערך פאנל בהשתתפות הנציב לחדשנות מר קרלוס מואדש, פרופ' סוברה סורש – לשעבר ראש ה-NSF וכיום נשיא אוניברסיטת קרנגי מלון, חוקרת צעירה מחזיקת מענק ERC-StG וזוכה פרס הנובל פרופ' בן פרינחה, שהדגישו כל אחד מזווית ראייתו הייחודית את היתרונות בקיומה של התכנית.

מדינות אירופיות רבות יערכו אירועים לאומיים לציון עשור לתכנית. בישראל ייערך ערב חגיגי ב-17 במאי, בהשתתפות נציב האיחוד האירופי מר קרלוס מואדש, יו”ר ות”ת פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר תכנית ה-ERC מר פבלו אמור, מנכ"ל רשות החדשנות מר אהרון אהרון, מנהלת הקשרים הבינלאומיים בנציבות ד"ר כריסטינה רוסו ושגריר האיחוד האירופי בישראל מר לארס פאבורג-אנדרסן.

התכנית מנוהלת על ידי מועצת המחקר האירופית ומאפשרת למדענים הטובים ביותר בעולם לממש רעיונות מחקר פורצי דרך במוסדות מחקר אירופיים. כל פרויקט זוכה למענק לתקופה של חמש שנים ובתקציבים הנעים בין 1.5 ל-2.5 מיליון אירו לפרויקט. 

ההישגים העיקריים של התכנית בעשר שנות פעילותה:

  • התכנית מימנה כ-7,000 חוקרים מצטיינים ויותר מ-50 אלף חברי צוות, בעיקר סטודנטים לתואר שלישי ופוסט דוקטורט, בהיקף של 12 מיליארד אירו.
  • יותר מ-70 אחוז מהפרויקטים הובילו להתקדמות מדעית משמעותית.
  • חוקרי ERC זכו גם בשישה פרסי נובל, בארבע מדליות פילדס ובעשרות פרסים חשובים.
  • יותר ממאה אלף מאמרים פורסמו בכתבי עת מדעיים.
  • תוצאות פרויקטי ה-ERC הובילו ליותר מ-800 בקשות לפטנטים וליותר מ-75 מיזמים חדשים.

בישראל, 350 חוקרים מובילים קיבלו מימון ל-400 פרויקטים, בסכום כולל של יותר מחצי מיליארד אירו, המהווים כחמישה אחוזים מכלל התקציב של תכנית ERC.

Number of grants per host country: 6907 for the period of ten years (2007-2017)

 לפרטים על פרויקטים של חוקרים ישראלים שמומנו במסגרת תכנית ERC: להורדה מהאתר >>

סימנייה