דילוג לתוכן

Horizon 2020 - ממנועי הצמיחה של תעשיית המו״פ הישראלית

חזרה

מנקים את האנרגיה

בשנתיים האחרונות לקיומה, תוכנית האנרגיה במסגרת Horizon 2020 פתוחה להגשת הצעות במגוון נושאים – ויש בישראל מי שמצליח לרתום את האיחוד האירופי למיזמים שאפתניים התורמים לאיכות הסביבה

הסכם פריז (2015), קבע כיוון ברור ושאפתני להשקעה בחדשנות שתוביל לפליטות פחמן נמוכות. נוסף לתרומה לאיכות הסביבה, המעבר לאנרגיה נקייה יקדם את הכלכלה האירופית ובכך יתרום לצמיחה וליצירת מקומות עבודה חדשים. הוועדה הייעודית הציעה מספר מדדים להשגת מטרה זו, כאשר בנובמבר 2016 פורסמה חבילת צעדים בשם "אנרגיה נקייה עבור כל האירופאים". צעדים אלה חותרים להשגת שלוש מטרות עיקריות: יעילות אנרגטית כמטרה עליונה, הובלה אירופאית בהתחדשות משק האנרגיה ועסקה הוגנת לצרכנים. מרכיב המחקר, החדשנות והתחרותיות בחבילה זו מוצג בתקשורת בנושא "האצה בחדשנות אנרגיה נקייה" (ACEI).

תוכנית האנרגיה במסגרת Horizon 2020 מתואמת עם יוזמת פריז להפחתת פליטות פחמן דו-חמצני ולהתייעלות אנרגטית. היא מעוצבת על-פי עקרונות התוכנית האסטרטגית למשק האנרגיה באירופה (SET Plan), ומתמקדת בהתאם בשלושה תחומים: התייעלות אנרגטית, הפחתת השימוש בפחמן וערים חכמות. התוכנית מדגישה את חשיבות השמירה על הסביבה והעלאת המודעות החברתית לנושא.

התוכנית עוסקת גם בשלל ההיבטים הקשורים בהתייעלות אנרגית שאינם בהכרח חדשנות טכנולוגית, אלא תוצרים נלווים לטכנולוגיה: היבטים חברתיים, תרבותיים, כלכליים, סביבתיים וכו'. תוכנית האנרגיה פועלת בשילוב עם תוכניות אחרות (כגון טכנולוגיות מידע ותקשורת (ICT), תוכנית חומרים ובנייה חכמה ותוכנית התחבורה) על מנת למצות באופן מקיף את החפיפה שבין הנושאים.

הקולות הקוראים בתחום האנרגיה כוללים את כל מעגל החדשנות – החל משלב הוכחת ההיתכנות (Proof of Concept), דרך מחקר יישומי ועד החדירה לשוק. הם עוסקים בנושאים כגון התייעלות אנרגטית, בנייה חכמה, מקורות חדשים ופתרונות חכמים לאנרגיה מתחדשת, רשתות אנרגיה (Grid), מניעה וטיפול בפליטות CO2, תחליפי דלקים, מודלים למימון, בדיקה ותקינה. 

 

הנושאים שבהם תתאפשר הגשת הצעות בשנים 2020-2019:

  • בנייה חכמה
  • אנרגיה סולארית לתעשייה
  • פיתוח מקורות אנרגיה חדשנית
  • תחליפי דלקים לתעופה ותחבורה ימית
  • הפחתת השימוש בדלק פחמני בתעשייה
  • נושאים סוציו-אקונומיים והתנהגות הצרכנים
  • ניהול מידע והשקעות באנרגיה

 

בקולות  הקוראים של 2020-2019 ניתן לראות חלוקה ברורה למספר נושאים עיקריים:

  1. אנרגיה לרשויות מקומיות: מעורבות בתכנון עירוני של בנייה אנרגטית חכמה, שיפוץ בניינים קיימים ותכנון עתידי מהיסוד של בניינים ושכונות חכמות אנרגטית, לצד מעורבות והשפעה של רשויות מקומיות על תהליכי רגולציה ותקינה בבנייה אנרגטית חכמה.

  2. אנרגיה בכלכלה: השקעה באנרגיה נחשבת כהשקעה ברמת סיכון גבוהה. זהו תהליך שנובע בעיקר ממחסור במידע ומחסור במנגנוני השקעה/סכמות פיננסיות/מודלים כלכליים להשקעה באנרגיה. 

  3. בנייה חכמה: תהליכי הטמעה של טכנולוגיות חכמות בבניינים קיימים: בנייני מגורים ובנייני מסחר, תכנון בנייני תעשייה באופן יעיל אנרגטית (דגש על חוות מחשבים ומרכזי Big Data), מעקב אחר מידע שנאסף מבניינים חכמים אנרגטית.

 

תוכנית תאי דלק ומימן:

התוכנית מורכבת משלושה גופים: הנציבות האירופית, איגוד חברות תאי הדלק והפחמן (Hydrogen Europe) וקהילת המחקר האירופית (Hydrogen Europe Research). מדובר ביוזמה לשיתוף הון ציבורי-פרטי במסגרת הורייזן 2020, התומכת במחקר, פיתוח והדגמה של טכנולוגיות בתחום תאי הדלק והמימן באירופה. זאת במטרה להאיץ את חדירת הטכנולוגיות לשוק, ולהנגיש לאירופה את יתרונות האנרגיה הנקייה.

הקול הקורא הבא להגשת הצעות לתוכנית תאי דלק ומימן יתפרסם לקראת שנת 2020. פרטים נוספים על התוכנית.

 

תוכנית האנרגיה בהקשר הישראלי:

עיריית אילת לוקחת חלק במאגד בנושא חיסכון אנרגטי שזכה בתמיכת האיחוד האירופי בתחום האנרגיה במסגרת תוכנית הורייזן 2020. אסף אדמון, מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה של עיריית אילת והמועצה האזורית חבל אילות, מספר: "תפקידנו במיזם הוא לייצר סימולציה של שיטת הקירור המרכזי (District cooling) במספר בתי מלון באילת. 

"הרעיון שעומד מאחורי השיטה הוא שבמקום שלכל מלון תהיה מערכת מיזוג משלו, נקים מערכת מיזוג שתיתן מענה למספר בתי מלון בו זמנית. בשיטה זו אפשר להשקיע במערכת מיזוג טובה יותר, שמשתמשת בפחות אנרגיה וכמובן זולה יותר לכולם. כל ההוצאות בפרויקט הזה ממומנות על ידי התוכנית האירופית.

"המטרה שלנו היא לייצר מציאות בה עיריית אילת שותפה פעילה בכל זמן נתון במספר פרויקטים אירופיים במגוון תחומים כגון נושאי הקיימות, האנרגיה, הביטחון, המידע והתחבורה באופן שיאפשר מצד אחד השקעות בתחומים אלו, מצד אחד, ולקדם נושאים אלו בקרב מקבלי ההחלטות, מצד שני.

"עבודה בינלאומית היא מאתגרת מאוד ודורשת השקעת זמן רב. השתתפות במיזם כזה יכולה לעתים להיראות בלתי אפשרית. אך במקרה שלנו, כשהגיעו ההצלחות ופרויקטים התקבלו, היתה לכך השפעה משמעותית על העיר".

יניב בנימין, מנהל מחלקת הכימיה והנדסת החומרים בחברת ברייטסורס (BrightSource), האחראי גם על ניהול הפרויקטים של האיחוד האירופי בחברה, מספר: "ברייטסורס היא כיום ספק הטכנולוגיה המוביל בעולם בתחום האנרגיה התרמו-סולארית בשיטת המגדלים, ויש לנו פרויקטים גדולים ברחבי העולם. לכן גופי מחקר באירופה פונים אלינו כדי שנצטרף אליהם בהגשת הצעות למימון בפיתוחים עתידיים של דור מתקדם יותר למשל עם אחסון אנרגיה במלחים מותכים וכו'. 

"לנו ולאיחוד האירופי יש ארבע תוכניות שקשורות בפיתוח של חומרים מתקדמים להפחתת עלויות של הדור הנוכחי של הטכנולוגיה, פיתוח דור עתידי ויעיל יותר וכן פרויקט של הפחתת צריכת המים הגבוהה הכרוכה בהפקת האנרגיה התרמו-סולארית".

 

למידע נוסף:

סימנייה