דילוג לתוכן

Horizon 2020 - ממנועי הצמיחה של תעשיית המו״פ הישראלית

חזרה

הכל בשביל הצמיחה

InnovFin היא תוכנית עבודה של הנציבות האירופית שמטרתה להעמיק את המו"פ בתחומים חדשניים באמצעות כלי מימון פיננסיים מגוונים. ISERD מסייעת לחברות, גופים מלווים וקרנות ישראליים ליהנות מהתמיכה האירופית

בתוכנית המסגרת למו"פ האירופי Horizon 2020, מרבית מסלולי המימון הם בתצורת מענקים עבור מיזמי מאגדים (Consortiums) או חברות בודדות (כדוגמת ה-EIC Accelerator /SME Instrument). יחד עם זאת, בתת התוכנית "EU Finance for Innovators) "InnovFin) הוקצה תקציב מיוחד לכלים ומוצרים פיננסיים שונים, המיועדים כולם לספק מקורות מימון נוספים למיזמי חדשנות בצורות אלטרנטיביות, ובהן הלוואות בתנאים גמישים, ערבויות, Quasi-equity ועוד. 

הגופים המפעילים את הכלים הפיננסיים האלה מטעם הנציבות האירופית הם בנק ההשקעות האירופי, The European Investment Bank) EIB), וקרן ההשקעות האירופית, The European Investment Fund) EIF), שפועלת כזרוע בקבוצת ה-EIB. 

חלק מהמוצרים הפיננסיים שהם מציעים נעשים דרך עסקאות עם "מוסדות פיננסיים מתווכים" (Financial Intermediaries), ולעתים נרקמות עסקאות בשימוש הכלי הפיננסי ישירות עם הלקוח הסופי.

העסקה הראשונה שנחתמה בישראל בשנת 2016 דרך "מוסד מתווך פיננסי" - ולמעשה היוותה יריית הפתיחה לעסקאות הבאות - היתה העמדת ערבות אירופית על ידי ה- EIF לתיק אשראי של בנק לאומי (שהופעל על ידי "לאומי-טק") בהיקף של 200 מיליון אירו. השימוש בערבות אירופית הקנה לבנק אפשרות לייצר הלוואות בתנאים נוחים יותר עבור חברות חדשניות בצמיחה מוגברת. ב-2019 הורחבה הערבות האירופית לתיק אשראי בהיקף כולל של 600 מיליון (כלכליסט 19.5.19). הגוף המלווה השני שקיבל ערבות אירופית לתיק אשראי בהיקף 70 מיליון יורו בתחילת 2019 הינו קרן פנינסולה לצמיחה, בכך הפכה לקרן החוב הראשונה בישראל ולבודדות בתוכנית כולה שקיבלה ערובות מסוג זה (כלכליסט 17.4.19). דוגמה נוספת להשקעה של ה-EIF, השייכת לעולם האקוויטי, היתה השקעה בקרן ההון סיכון הישראלית Israel Cleantech ventures בגובה של 20 מיליון דולר, כדי שזו תוכל להשקיע בחברות סטארט-אפ צעירות בתחומי האתגרים של Horizon 2020.

ה-EIB עוסק גם במתן הלוואות גמישות וישירות בסכומים גדולים לישויות העוסקות במו"פ ורוצות להגביר פעילות זו ולהאיץ את צמיחתן. העסקאות הגדולות האחרונות שנחתמו במסגרת זאת בישראל היו: האחת, ב-2017 עם חברת ביונדווקס הישראלית, שקיבלה מה-EIB הלוואה ישירה בסכום של 20 מיליון אירו וממש לאחרונה הודיעו על תוספת של ארבעה מיליון אירו במטרה לקיים ניסוי קליני מתקדם במסגרת פיתוח חיסון חדשני גלובלי נגד שפעת. השנייה - מזכר הבנות שחתם ה-EIB עם חברת ברנמילר הישראלית בתחום האנרגיה, למימון בשיעור 13 מיליון יורו עבור המשך פיתוח תשתית הייצור של החברה בדימונה.

באופן כללי נראה כי האיחוד האירופי מתכוון להרחיב את הפעילות בכלים הפיננסיים - גם במסגרת הזמן שנותר לתוכנית המסגרת הנוכחית למו"פ Horizon 2020, וגם במהלך הפעילות של תוכנית המסגרת הבאה: Horizon Europe. 

כך, למשל, כלי המימון SME Instrument (או בשמו החדש EIC Accelerator), שפעיל משנת 2014 בתצורת מענקים בלבד, הולך לשדרג מעט את פניו (תחת פיילוט חדש) ולכלול החל מאוקטובר 2019 חלק אופציונלי, נוסף, של מימון אקוויטי.

ISERD וזירת צמיחה ברשות לחדשנות פועלות להגברת ההשתתפות הישראלית בכלים הפיננסיים של InnovFin, ומקווים לראות בקרוב גופים ישראלים נוספים שישתלבו באפשרויות המימון האירופיות, כגון בנקים, קרנות וחברות נוספות.

 

לישראל יש סטטוס ייחודי

שירית תורג'מן משאט, ראש אגף מוצרים ופיתוח עסקי בחטיבה העסקית של בנק לאומי, מתארת את שיתוף הפעולה של הבנק עם ה-EIF: "אנחנו שמחים להרחיב את הכלים שיש בידינו לשם עידוד חדשנות, כחלק מתפיסה כוללת בחטיבה העסקית של בנק לאומי, לפיה חדשנות וטכנולוגיה מהווים מנוע צמיחה לעסקים, בכל שלבי חייהם, ומאפשרים להם לשמור על יתרון תחרותי, להגדיל נתח שוק ולצמוח.

"לאורך השנים האחרונות, בנק לאומי הרחיב את המימון לעסקים, הן בהיקף ההלוואות שניתנו והן במגוון קהלי היעד – מחברות הייטק ועד חברות Middle Market העוסקות במגוון תחומים של תעשייה ומסחר.

"שיתוף הפעולה עם ה-EIF התרחב במהירות נוכח היתרונות שהתוכנית מביאה לכל הצדדים – מחד תנאי מימון נוחים ללקוח, ומאידך טיפוח חדשנות ויזמות. ההסכם שאנחנו עובדים עליו בימים אלה מגדיל דרמטית את מסגרת הערבות הקיימת בהיקף של 200 מיליון דולר, שנוצל כמעט במלואו, להיקף של 600 מיליון דולר". 

ד"ר רון בבקוב, מנכ"ל ביונדווקס (Biondvax), מספר כי החברה נמצאת בשלב השלישי של פיתוח חיסון שפעת אוניברסלי – כלומר, חיסון אחד שמיועד לכל סוגי השפעת. את פיתוח החיסון מובילה פרופ' רות ארנון ממכון ויצמן, שפיתחה גם את הקופקסון.

ה-EIB הלוו לביונדווקס 20 מיליון אירו ב-2017 וממש לאחרונה הודיעו על תוספת של 4 מיליון אירו. ד"ר בבקוב מספר: "היינו החברה החמישי שהבנק האירופי השקיע בה – והראשונה שנמצאת מחוץ לאירופה. זאת בזכות הסטטוס הייחודי שיש לישראל אף על פי שאינה חברה באיחוד האירופי. בזכות המימון הלא מדלל עם ה-EIB יכלנו לגייס הון מניות (equity) ממשקיעים למימון משלים של הקמת מפעל בירושלים, בנוסף הבנק לקח חלק במיזמים של תשתית בישראל, ובהם הקמת מתקני ההתפלה.

"מטרת הבנק, שהוא הזרוע המסחרית של האיחוד האירופי, היא בין היתר לעצור את בריחת המוחות והטכנולוגיה מאירופה לכיוון ארצות הברית. הפרלמנט האירופי הורה מסיבה זאת לבנק להשקיע גם בביו-טק כדי לשמור על הטכנולוגיות המקומיות וליצור מקומות עבודה איכותיים.

"אחד התנאים לקבלת ההלוואה הוא שההשקעות צריכות להיות באירופה. לכן הקמנו אתר ייצור בישראל ואנחנו מבצעים את הניסוי הקליני בקרב 12,000 איש במזרח אירופה. במקרה זה ההשקעה של הבנק הצליחה – כיוון שהניסוי עולה למעלה מ-30 מיליון אירו, שנשארים באירופה.

"כמובן שהבנק לוקח סיכון בהלוואה מסוג זה. מדובר בהלוואת bullet שבמסגרתה החברה מקבלת את ההלוואה ואמורה להחזיר אותה תוך חמש שנים ללא ריבית. במקרה שהמיזם יצליח – הבנק ירוויח תמלוגים. עבורנו מדובר בהלוואה נוחה שלא מצריכה בטחונות".

 

למידע נוסף:

  • לשאלות על מוצרי האקוויטי של ה-EIF ניתן לפנות ל-EUequityInstrument@eif.org
  • לגבי מוצרי ההלוואות הישירות של ה-EIB ניתן לפנות ל-infodesk@eib.org
  • לשאלות נוספות ניתן לפנות למחלקת SMEs  ב-SME_FTI@iserd.org.il :ISERD

סימנייה