דילוג לתוכן

Horizon 2020 - ממנועי הצמיחה של תעשיית המו״פ הישראלית

חזרה

מאמינים גם ברוח

חוקרים מתחומי מדעי החברה והרוח נוטים לעתים לתאר קיפוח בתשומת הלב לעומת עמיתיהם מהמדעים המדויקים. Horizon 2020 מייצרת שלל הזדמנויות לקבלת תמיכה ומימון בתחומים הומניים. ISERD קוראת לחוקרים ישראלים לקחת חלק ביצירת הידע החדש

בעולם של תמורות חברתיות, כלכליות, טכנולוגיות ותרבותיות מהירות, אירופה משקיעה משאבים במחקרים בתחומי מדעי החברה והרוח תחת תוכנית המסגרת Horizon 2020. תחומי מדעי החברה והרוח הוגדרו כתחומי מוקד בשתי תוכניות ייעודיות, ובמקביל מקבלים יחס אוהד כנושאים בעלי היבטים רלוונטיים גם בשלל התוכניות האחרות.

בשתי תוכניות הייעודיות, הנושאים מוכתבים על ידי נציבות האיחוד האירופי (Top-down) ומחייבים שיתוף פעולה במאגדים בינלאומיים. אלה התוכניות:

  1. Europe in a changing world - Inclusive, innovative and reflective societies: תוכנית שמגיבה אל התמורות שעליהן דיברנו בתחילת המאמר - ואף השתנתה בהתאם לכך שלוש פעמים במהלך Horizon 2020. בשלוש השנים האחרונות (2020-2018) הדגשים העיקריים בתוכנית הם ההגירה ההמונית מהמזרח התיכון ומאפריקה לאירופה; ההתקדמות המואצת של הטכנולוגיה והשפעתה על הפרט והחברה מחד והדרכים לרתום אותה לטובת הפרט והחברה מאידך. דגש מרכזי נוסף הוא פיתוח מבני ממשל מותאמים לחיזוק הדמוקרטיה והתמודדות עם הפופוליזם, הקיטוב והרדיקליזציה. התוכנית פונה בעיקר לחוקרים מתחומי מדעי החברה, ובחלק מהנושאים יש דגשים מיוחדים לתחומי מדעי הרוח, בעיקר להיסטוריה ולתרבות.
  2. Science with and for Society: תוכנית השואפת לקדם את העיסוק במדע, במטרה לקדם את המצוינות המדעית ולקרב את המדע לחברה כאמצעי לבניית מודעוּת חברתית ואחריות במחקר. התוכנית מנסה להתוות כיוונים חדשים - החל משינויים ארגוניים (למשל, פריצת תקרת הזכוכית בפני חוקרות), דרך "מחקר פתוח", אתיקה במחקר, שיתוף הציבור במחקרים וחינוך למדעים בגישות חדשניות.

בנוסף לשתי תוכניות אלו, נציבות האיחוד האירופי אימצה גישה של שילוב תחומי מדעי החברה והרוח בתוכניות בעלות אופי יותר טכנולוגי. בשילוב מדעי החברה והרוח בתוכנית Horizon 2020 כרוכות הזדמנויות גדולות - אבל גם אתגרים. עד עתה, המחקר באירופה בתוכניות הטכנולוגיות התמקד בעיקר במומחיות של חוקרים המתמחים במדעי החיים, בטכנולוגיה, בהנדסה ובמתמטיקה (STEM). כעת מדיניות Horizon 2020 מתבססת על ההנחה לפיה שילוב של היבטי מדעי החברה והרוח לתוך המחקר הטכנולוגי האירופי חיוני ליצירת ידע חדש ופתרונות חדשניים לבעיות טכנולוגיות וחברתיות.

בחלק מהנושאים הטכנולוגיים יש עכשיו הזדמנויות לשילוב חוקרים מתחומי מדעי החברה והרוח - בעיקר חוקרים מתחומי הפסיכולוגיה, הכלכלה, המשפטים והניהול, אולם לא רק הם. 

לדוגמה, בתוכנית תחבורה, יש מקום לשילוב חוקרים מתחום העיצוב והאמנות בנושא Human centered design for the new driver role in highly automated vehicles, ובתוכנית FET יש אפשרות לשילוב חוקרים מתחומי הבלשנות והספרות בנושא FET-Open Challenging Current Thinking, ובנושאים רבים אחרים. מרבית הנושאים לשנת 2019 כבר נסגרו, אולם יש עדיין כמה רלוונטיים במספר תוכניות.

 

כיצד מאתרים נושאים אלה?

  • באמצעות פנייה ל-ISERD
  • במסמך המופק על ידי פרויקט Net4Society על בסיס שנתי לאחר פרסום הקולות הקוראים
  • בחיפוש ממוקד באתר Funding and Tenders

הזדמנויות נוספות ב-Horizon 2020 אפשר למצוא גם בתוכניות בהן נושאי המחקר נקבעים על ידי החוקרים עצמם (Bottom-up). גישה זו מאפשרת שילוב של חוקרים שאינם מוצאים נושא שרלוונטי להם בתוכניות האחרות:

תוכנית ניידות החוקרים Marie Skłodowska-Curie Actions שמה דגש רב על הכשרת דור החוקרים הבא ומאפשרת לחוקרים צעירים בשלבי הדוקטורט והפוסט-דוקטורט להתנסות במחקר במדינה ובסביבה מחקרית אחרות, תוך התנסות במחקרים המשלבים גישה הוליסטית בתחום מומחיותם. עבור החוקרים המובילים (PIs) זו הזדמנות להעמיק קשרים ולשתף פעולה עם קולגות מחו"ל מתחומי מחקר משיקים וממגזרים שונים. מענק מארי קירי מציע בעיקר משכורת לחוקרים הצעירים ותקציב קטן למחקר עצמו, ובכך מתאים יותר למדעי החברה והרוח מאשר לתחומים בהם נדרש תקציב גדול למחקר עצמו (מכשור יקר, חומרים מתכלים וכו').

תוכנית הדגל היא European Research Council) ERC), המאפשרת לחוקרים מובילים בתחומם, בעלי חזון מרחיק ראות, לקבל מימון לקידום מחקר פורץ דרך וחדשני. התוכנית בנויה מפלטפורמה עיקרית של מיזמי מחקר של צוותים בודדים וגם ממסלול חדש יחסית של מיזם המפגיש 4-2 חוקרים מובילים מדיסציפלינות שונות במטרה להתמודד עם סוגיה מדעית מורכבת. בכל המסלולים יש מקום רב לשילוב חוקרים ממדעי החברה והרוח, וניכר כי אחוז המימון לתחומים אלו באירופה עלה בשנים האחרונות, על חשבון מימון פרויקטים מתחומי מדעי החיים.

 

"כדי לזכות צריך לקפוץ לזירה"

פרופ' גיא בר-עוז, פרופ' לארכיאולוגיה וראש המעבדה לארכיאו-זואולוגיה באוניברסיטת חיפה, קיבל בשנת 2015 מענק מסוג ERC Consolidator Grant ומספר: "המענק מאפשר לי ללמוד לעומק את הסיבות לקריסת החברה הביזנטית בנגב. מלבד התמיכה הכספית הנדיבה ביותר, היוקרה של המענק הקלה גם על יצירת קשרי מחקר איתנים וארוכי טווח עם עמיתים באירופה".

פרופ' בר-עוז מספר על תהליך הזכייה במענק: "רשות המחקר באוניברסיטה עודדה אותי להתמודד. היו גם אכזבות בדרך. זכיתי רק בפעם השלישית כאשר בכל פעם הגשתי בקשות שונות לגמרי". הוא ממליץ בחום על פנייה לתוכניות של Horizon 2020: "כדי לזכות צריך לקפוץ לזירה".

פרופ' קרן טננבוים-וינבלט, פרופ' חבר במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית בירושלים, קיבלה ב-2018 מענק מ- Horizon 2020 במסגרת ה-ERC Starting Grants. הפרויקט עוסק באופן שבו חברות מתכווננות לעתיד והתפקיד של התקשורת בתהליך הזה. "הצוות שלי ואני", מספרת פרופ' טננבוים-וינבלט, מתמקדים במספר צמתים פוליטיים מרכזיים של תקופתנו, כגון ברקזיט, מלחמת האזרחים בסוריה, בחירות 2016 בארה"ב ובחירות 2019 בישראל. אנחנו חוקרים את כל תהליך הייצור, התיווך, ההתקבלות וההתפתחות של תסריטים עתידיים הנוגעים למקרי הבוחן הללו, במטרה להבין את הדינמיקה החברתית של תחזיות. לצורך כך אנחנו מפתחים כלי מחקר מתקדמים, ובכלל זה כלים אלגוריתמיים לזיהוי ומעקב אחר תחזיות בשיח הציבורי. 

"התמיכה של Horizon 2020 מאפשרת לי לבצע מחקר מאוד שאפתני, בקנה מידה וברמת מורכבות שלא היו מתאפשרים במסגרת אף אחת ממסגרות המימון האחרות הקיימות כיום בתחום מדעי החברה. חשוב לדעת שהתהליך הוא מאוד תובעני, לפחות בכל הנוגע ל-ERC. לומדים הרבה בתהליך הזה והמחיר הופך למשתלם כשזוכים, אבל צריך לקחת אותו בחשבון".

 

למידע נוסף:

סימנייה